Divadelní spolek vzniká jako platforma pro vznik a rozvoj autorského divadla v Olomouci.
Zakládajícími členy spolku budou úspěšní absolventi konkurzu (10 až 15 lidí) a iniciátoři projektu Miroslav Krobot a Lubomír Smékal.
Hledali jsme zájemce o divadlo a herectví, kteří by se chtěli stát základem nového neprofesionálního divadelního souboru.
Náš projekt však nechce být hereckou školou nebo studentským spolkem.
Naše divadlo bude vycházet ze života, jaký je. Je pestrý. A takový snad bude i náš soubor.
Cíle:
V průběhu roku 2023 budou probíhat společná setkání/workshopy zaměřená na dialogická jednání (vede režisér Miroslav Krobot) a zkušenostní výcvik (vede psycholog Lubomír Smékal).
Projekt proběhne v celkovém rozsahu 160 hodin.
Workshopy/skupinová setkání budou zaměřeny na:
a) objevování a rozvíjení divadelních schopností a dovedností
b) individuální osobnostní rozvoj podporující tyto schopnosti a dovednosti.
Jak konkurz, tak výcvik a velká část realizace projektu proběhnou v objektu Telegraph Kino, Jungmanova 3, Olomouc.
Pro herce Šnajdra (Pavel Šimčík) je život jedna velká hra. Málokdo pozná, kdy věci myslí vážně. Jeho žena Markéta (Klára Melíšková) je už na něj alergická a manželskou krizi se snaží řešit u psychologa (Jakub Žáček). Šnajdr ale raději mizí do Olomouce, kde se chytá své první režijní příležitosti, ve které chce zazářit se svou babičkou (Iva Janžurová). Oba totiž milují improvizaci. Tu překvapivě dokáže tvořit i babiččina pečovatelka Mikina (Iva Pazderková), což Šnajdra oslní. Kariérista Grunt (Miroslav Krobot), který šéfuje divadlu doufá, že představení bude událostí sezóny. To se nakonec stane, ale jinak, než si představoval. Sám je totiž, aniž by chtěl, vtažen Šnajdrem do hry.
Případ Roubal je třídílný seriál inspirován skutečnými, byť neuvěřitelně děsivými událostmi a činy, kterých se Ivan Roubal dopustil v 90. letech minulého století. Do role jednoho z největších sériových vrahů československé historie obsadila režisérka Tereza Kopáčová herce Hynka Čermáka. Byl vyroben přímo pro VOYO Nova.
Podaří se Marii z Mikulova splnit si svůj sen a stát se úspěšnou fotografkou v New Yorku?
Gina (10) se děsí Vánoc. Schovává se, je osiřelá a opuštěná. Její mantrou je „Nikdy se s nikým neseznamuj! Buď vždycky neviditelná!“ Ale hluboko uvnitř touží po rodině. Jednoho večera se vloupe do prázdného domu, jehož obyvatelé jsou na dovolené – je to perfektní místo, kde bude moci o samotě oslavit Vánoce. Všechno se ovšem zvrtne v momentě, kdy se v garáži objeví dračí mládě! A pak už jde všechno ráz naráz. V domě Ginu a draka objeví chlapec ze sousedství Mortimer (10). I Mortimer je osamělý a svou samotu se rozhodne řešit hledáním kamarádů na sociálních sítích.
Gina a Mortimer se musí stát dobrými parťáky, aby draka zachránili od místního lovce draků, od policie, od TV štábů. Oba dva při této záchraně získávají víc, než na začátku doufali.
Film Zpráva je adaptací knihy Alfréda Wetzlera Čo Dante nevidel. Ztvárňuje příběh dvou mladých slovenských Židů, Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrby, kterým se podařilo utéct z koncentračního tábora Osvětim a sepsat podrobnou zprávu o tom, jak tábor smrti fungoval. Příběh o pekle, které sa tam dělo. Příběh o zprávě, jejíž zveřejnění pomohlo zachránit životy statisíců lidí.
28 Adrian je mladý básník, který se rozhodne odjet z Rumunska do Španělska. Touží změnit svůj život, něco si vydělat a naučit se španělsky. Po příjezdu do Córdoby pracuje jako ostraha v autobazaru, který prodává stará i nová auta. Ve dne se zamyká v malém karavanu na parkovišti autobazaru. Jednoho dne Adrian najde nedaleko autobazaru balíček s CD a plakátem k turné jedné flamenco / jazzové kapely. Učaruje mu její hudba i obrázek Maríi, která v kapele hraje na basu. Oba se potkávají po koncertě na pláži, kde začíná jejich vztah plný vášně, problémů a překvapení.
Jana se z Jizerských hor vydává na 1200 km dlouhou trať nejdelšího evropského závodu psích spřežení Finnmarsløpet. Šance na dokončení tohoto závodu má velmi malé. Je jedna z mála žen na startu, nežije (jako naprostá většina závodníků a jejich psů) trvale za polárním kruhem a její tým je tvořen výhradně čistokrevnými husky, zatímco ostatní závodí se psy k tomu účelu vyšlechtěnými. Je skutečně velká zima, polární pláně jsou pohlcovány sněhovými bouřemi, psi se boří v závějích a Jana bojuje o poslední zbytky energie. Přesto, nebo právě proto, se cítí šťastná.
Psí láska je film o relativitě štěstí, spokojenosti a o cestě za snem, dlážděné nepohodlím, jež by pro většinu lidí bylo nesnesitelné.
Rodilý Newyorčan Frank (Hynek Čermák) získá díky svým šlechtickým předkům dávné rodové sídlo – zámek Kostka. Potomek emigrantů se tak po více než čtyřiceti letech chystá s dcerou Marií (Yvona Stolařová) a temperamentní ženou Vivien (Tatiana Dyková) na velký návrat do Čech. Čerství aristokraté jsou neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou, někdejší vlast a zámecký život znají jen z prastarých vyprávění příbuzných. Záležitosti spojené s navrácením majetku pro ně řeší právní zástupce Benda (Vojtěch Kotek). Po příjezdu rodina zjišťuje, že se zámek nachází ve stavu pozvolného rozkladu, stranou veškerého společenského dění. Jedinými stálými obyvateli Kostky jsou zpátečnický kastelán Josef (Martin Pechlát), bodrá hospodyně paní Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbář Krása (Pavel Liška). Zatímco osazenstvo Kostky pozvolna procitá z mátožného spánku porevolučních devadesátých let, rodina Kostkových stojí před těžkou volbou, zda generacemi vybudované sídlo prodat a vrátit se do Ameriky, nebo se pokusit zámek Kostka zachránit. Film vznikl podle stejnojmenné knihy Evžena Bočka.
Tento projekt podporuje Jihomoravský filmový nadační fond.
POSLEDNÍ ARISTOKRATKA V MÉDIÍCH
Být šlechtic v Česku je zábava. Režisér Vejdělek natočí Poslední aristokratku (ČT24)
Točí se komedie Poslední aristokratka, na zámek pošle Hynka Čermáka (iDNES)
Filmové podoby Bočkovy Aristokratky se ujal Jiří Vejdělek (TÝDEN)